Egy felújításon már átesett családi háznál kért meg minket a tulajdonos, hogy az emeleti részt válasszuk le 2 külön egységre. Az első felmérés során úgy tűnt, a munka csak új fővezetékek behúzását és elosztók kialakítását fogja tartalmazni. A munkálatok megkezdésekor azonban sok minden előbukkant, amit a korábbi kivitelezők hagytak maguk után. A kezdeti feltárásos munkálatok után szembesülnünk kellett azzal, hogy itt bizony komolyabb felújítás lesz. A nagyobbik emeleti részt lényegében egy áramkör látta el. A kisebbik rész viszont 4 áramkörrel büszkélkedhetett. A nagyobbik emeleti részt, így teljesen újra kellett vezetékeznünk, a kisebbik résznél szerencsére a meglévő áramköröket feltudtuk használni és csak a bővítésre kellett koncentrálnunk. Egészen addig amíg újabb kötődobozok nem kerültek elő… Ekkor döbbentünk rá, hogy mekkora szénaboglya várt itt ránk, hogy végre rendbe tegyük.
A nagyobbik emeleti résznél az eredeti, padláson történő vezetékezésnél maradtunk mi is, mivel költség hatékonyabb volt, mintha újra vágnánk a csövek hornyait a falakba, becsövezzük és újra húzzuk a vezetékeket. Az új, kettős szigetelésű vezetékeket, így a gerendákhoz fogadtuk kábelrögzítővel és a már meglévő fali kötődobozokba álltunk le velük. Emellett néhány új horny és dobozhely került még kialakításra.
Az új hálózat természetesen, új elosztót is érdemel. Mind az emeleti részeken, mind a földszinti részen is, új lakáselosztó került kialakításra és a szükséges címkéket és feliratokat is megkapták. Az emeleti elosztókhoz a mért fővezetékeket a földszinti elosztóból vittük fel. A ház korábbi villamos hálózatát nem védte áram-védőkapcsoló, ami számomra érthetetlen, hiszen egy viszonylag újonnan kialakított hálózatról beszélünk.
Jó, értem én, hogy miért nem került be az áram-védőkapcsoló (ÁVK), de ez a gyakorlat és hozzáállás, ma már nem elfogadható!
Így aztán nagy izgalommal került bekötésre az ÁVK, és imáink meghallgatásra találtak, mikor a teszteléshez érkeztünk és elmaradt a nagy BUMM!
„A rendszer működik!”