Az áram-védőkapcsoló (ÁVK) vagy közismertebb, ám helytelen nevén: FI-relé, egy olyan moduláris kapcsoló, ami relatív kicsi szivárgó áram esetén lekapcsol, így áramtalanítva a mögé telepített hálózatot. Feladata az, hogy figyeli a fázis és a nulla vezetőn elfolyó áram értékét, ami ha megegyezik, akkor az ÁVK mindent rendben talál. Azonban, ha a fázis vezetőn átfolyó áram nem egyezik a nulla vezetőn átfolyó áram értékével, akkor valahol elszivárog az áram (pl. test zárlatos lesz egy mosógép vagy megfogjuk a fázis vezetőt) az ÁVK lekapcsol.
Amikor fázis – föld közé kerülünk (pl.: megérintjük a lámpa fázis vezetőjét miközben a talajon álunk) akkor az áramkör rajtunk keresztül záródik a föld felé, magyarul áramütést szenvedünk.
Az ÁVK ilyen esetben azonnal bontja az áramkört és nem folyik rajtunk keresztül tovább az áram. Röviden: megmenti az életünket. Lakossági felhasználásra max IΔn=0,03A hibaáram érzékenységű ÁVK-t használunk, mivel I=0,1A már halálos az emberi szervezetre.
Az ÁVK-ból több típus létezik (AC, A, B stb.), melyek közül ma már az „A” típusú ÁVK beszerelése ajánlott a lakások védelmére. Az „AC” típus nem elfogadható, mert hamis biztonság érzetet ad. Rengeteg olyan fogyasztót használunk amik egyenármú összetevőt (pl. LED világítás DC tápegysége) is tartalmaznak és ezek befolyásolják az ÁVK hibaáram érzékenységét.
Jelen szabályozások értelmében 1 db ÁVK telepítése kötelező!
Az ÁVK kiegészítő védelem, a táplálás önműködő lekapocsolása, mint hibavédelmi mód mellé.
Ha az alapvédelem és/vagy a hibavédelem meghibásodik, akkor még mindig ott van az ÁVK.
Ennek ellenére nem elfogadható az a gyakorlat, hogy olyan áramkörök hibavédelmének helyettesítésére alkalmaznak ÁVK-t, ahol nincs PE vezető, mert itt nem teljesül a táplálás önműködő lekapcsolása, mint hibavédelmi mód.
Panelekben, a fürdőszoba és konyha kivételével nincs PE vezető gyárilag elvezetve a kiállásokhoz!
Megoldás az, hogy ezekre az áramkörökre csak olyan fogyasztókat csatlakoztatunk, amik II. vagy III. érintésvédelmi osztályba tartozó villamos szerkezetek. Másik megoldás, hogy a PE vezetőt el kell juttatni a lakáselosztó PE sínjétől a kiállásokig, ilyenkor érdemes azonban a teljes áramkört újra vezetékelni.