Hogyan kell egy panellakásban villanyt szerelni? Mi az amit lehet csinálni és mi az ami messze kerülendő? 

Első körben a falak megmunkálásával kapcsolatos tudni valókat vegyük sorba.

Fontos tudni, hogy egy panellakásban kompromisszumokat kell kötni, nem lehet minden tökéletes, mert a feltételek adottak, a mozgástér minimális. Egy panellakás nem tégla lakás. Ezt nagyon fontos észben tartani, mert más a szerelési mód e két épület szerkezeti elem között. És mindig van valaki, aki ezt nem tudja…

A legproblémásabb munkafolyamat:

A horonymarás. Panellakásban ugyanis TILOS úgy hornyokat marni, mint egy tégla lakásban. A függőleges irányú hornyok megengedettek, de azok mélysége 1 cm-nél nem lehet mélyebb. Vízszintes irányban pedig nagyon minimálisan lehet csak hornyot marni (max 0,5 m). A terveket pedig, ha viszonylag sok horony, dobozhely kerül kialakításra, akkor statikussal ellenőriztetni és engedélyeztetni kell.

Leggyakrabban azt a hibát követik el, hogy gégecsöveket akarnak bemarni a panelekbe. A 15 cm-es (vagy annál vastagabb) tartó falban ez komoly szerkezeti gyengítést eredményez. Az is egy gyakran előforduló hiba, hogy a vasszerkezetet elvágják, főleg új dobozhelyek kialakításakor vagy amikor a mennyezeti horonymarást végzik. 

Milyen vezeték típust használjunk?

Mennyezeti megvilágításnál elsősorban MMfal vezetéket használjunk, mivel sokkal kisebb hornyot kell kivágni. Ez a fajta vezeték lapos kivitelben készül és 2x-en szigetelt. A függőleges hornyokban a kialakításra kerülő áramkörök számától függően, MBCU vagy MMfal vezetéket használjunk.

Gyári szerelvénydoboz kibővítése 2-es sorolt konnektorra, a tovább sorolás függőlegesen a gyári horonyban, vízszintesen a panel kikönnyített részében.
Gerincvezeték elvezetése kábelcsatornában, függőleges leállással a gyári kötődobozig.
Gyári hornyok újra felhasználása idő, pénz és zaj kímélő
Függőleges gyári hornyok és dobozhelyek, a vízszintes vezetékezés ebben a típusú lakásban a padló/parketta alatt történt, a fal tövében.

Hogyan alakítsuk ki a nyomvonalakat?

Elsősorban a gyári hornyokat, csöveket, nyomvonalakat próbáljuk meg, ha lehet teljes mértékben felhasználni. Ezáltal rengeteg véséstől kíméljük meg magunkat és a környező szomszédokat. Ha új kiállásokat szeretnénk, de a gyári nyomvonal szűkös, vagy éppenséggel nincs abban az irányban, akkor több opció és azok kombinációja is a lehetőségünkre áll.

Kábelcsatornás gerincnyomvonal: a gerincvonalat a falak legtetején egy vastagabb kábelcsatornában visszük el az új kiállások felé. Esztétikai okokból ilyen esetekben körbe csatornázzuk az adott helyiséget (ha lehet) faltól falig.  A kiállásoknál leágaztatjuk a vezetékeket, ha hornyot is kell marni, akkor annak mélysége 1 cm

Bevésés: a panelek illesztéseinél, a legminimálisabb mértékben megvéssük a vezetékek nyomvonalát, majd a gyári hornyokat, kötődobozokat felhasználva, vagy új hornyokban jutunk el a kiálláshoz. Ennél a megoldásnál egy nyomvonalon 1-2 vezeték véshető be az illesztésekbe. A fő nyomvonalat itt is érdemes kábelcsatornával megoldani. A főnyomvonal a helyiségeket összekötő előtérben/közlekedőben van, mivel minden helyiségbe innen jutunk el. A vizesblokk (WC+fürdő) falai vékony válaszfalak (mivel nincs tartószerepük), itt járható út, hogy az ide érkező áramköröket a fenti illesztésbe bevéssük, kábelcsatornázás helyett.

Természetesen, egy adott panellakásnál mindig a helyi adottságokhoz igazodva kell, az új villamos tervet kialakítani. Legfontosabb szempont, hogy minél kevesebb véséssel hozzuk létre az új hálózatot.

Következő részben a panellakások típusait nézzük meg, melyik típusban, hogyan oldották meg gyárilag a vezetékek nyomvonalait.