A betonpanel vésése villanyszerelési munkáknál

Fontos tudni, hogy egy panellakásban kompromisszumokat kell kötni, nem lehet minden tökéletes, mert a feltételek adottak, a mozgástér minimális. Egy panellakás nem tégla lakás. Ezt nagyon fontos észben tartani, mivel a villanyszerelő nem alakíthat ki ugyan úgy hornyokat egy betonpanel lakásban, mint egy tégla szerkezetű lakásban. És ezt sok „villanyszerelő” nem tudja vagy nem érdekli…

Panellakásban a horonymarásnak szigorú szabályai vannak. A függőleges irányú hornyok megengedettek, de azok mélysége 1 cm-nél nem lehet mélyebb és nem szabad elvágni a betonacél szerkezetet!!! Vízszintes irányban pedig utólagosan falba hornyot marni/vésni szigorúan TILOS. A terveket – ha horonymarást és új dobozhely kialakítást is tartalmaz – statikussal ellenőriztetni és engedélyeztetni kell.

födémpanelokat maximum a betonfedés vastagságáig lehet megvésni és a betonacél korrózióvédelméről gondoskodni kell (pl.: Mapefer korroziógátló habarccsal)! Szigorúan TILOS a födémpanelok teherhordási irányára merőlegesen hornyot vésni. A födémpanelokba sarokcsiszolóval vagy horonymaróval hornyot vágni TILOS, mert elvágja a betonacélt és a teherhordó szerkezet leszakadhat!

A betonpanelek illesztésinél lévő betonacél csatlakozásokat és azokat borító betont TILOS megvésni, átfúrni teherhordó panelfal esetén. Az illesztési pontokat 20-30 cm-re el kell kerülni. Tehát 12-15 cm vastag betonpaneleknél a sarkakban és középen TILOS a fúrás és vésés.

Új szerelvénydoboz helyek kialakításánál olyan munkamódszert alkalmazzunk, amivel biztosan elkerülhető a betonacél szerkezet sérülése. Betonpanelekben kis teljesítményű véső géppel lehet vésni (2-3 J ütőerő), hogy minél kisebb dinamikai hatás érje a falakat.

Milyen vezeték típust használjunk?

Mennyezeti megvilágításnál elsősorban MMfal vezetéket használjunk, mivel sokkal kisebb hornyot kell kivágni. Ez a fajta vezeték lapos kivitelben készül és 2x-en szigetelt. A függőleges hornyokban a kialakításra kerülő áramkörök számától függően, MBCU vagy MMfal vezetéket használjunk

Gyári hornyok újra felhasználása idő, pénz és zaj kímélő
Ebben a típusú panellakásban csak függőleges hornyok vannak kialakítva, a vízszintes irányú vezeték nyomvonal a faltövében a padló alatt történt.
Gerincvezeték elvezetése kábelcsatornában, függőleges leállással a gyári kötődobozig. Ez a típusú panel függőlegesen gyárilag csövezett, és a hornyok a padló alatt vannak kialakítva.
Gyárilag előre csövezett panellakás vízszintes és függőleges irányban. Ez a húzható típusú panellakás.

Hogyan alakítsuk ki a nyomvonalakat?

Elsősorban a gyári hornyokat, csöveket, nyomvonalakat próbáljuk meg, ha lehet teljes mértékben felhasználni. Ezáltal rengeteg véséstől kíméljük meg a panelt.

Kábelcsatornás gerincnyomvonal: a gerincvonalat a falak legtetején egy vastagabb kábelcsatornában visszük el az új kiállások felé. Esztétikai okokból ilyen esetekben körbe csatornázzuk az adott helyiséget (ha lehet) faltól falig.  A kiállásoknál leágaztatjuk a vezetékeket. 

Természetesen, egy adott panellakásnál mindig a helyi adottságokhoz igazodva kell az új villamos tervet kialakítani. Legfontosabb szempont, hogy minél kevesebb véséssel hozzuk létre az új hálózatot.