Az MSZ HD 60364-5-54 szabványban találunk információkat a PEN vezető szétválasztásával kapcsolatban. A fő földelőkapocsba kell csatlakoztatni a védőösszekötő-vezetőket, a földelővezetőket, a védővezetőket és az üzemi földelőket (ha szükséges).
Telekhatáron létesített fogyasztásmérőnél, a PEN vezető földelése üzemi földelőnek minősül. Fontos, hogy a földelés önállóan is számottevő legyen és ezt méréssel igazolni kell (R=max 10 Ohm). Az épülethez csatlakozó mért fővezeték PEN vagy ha szétválasztották akkor PE vezetőjét szintén földelni kell. A fő földelőkapocsba csatlakozó földelő védelmi célú és a szétterjedési ellenállása szintén R=max 10 Ohm lehet. A PEN vezetőbe nem szabad kapcsoló- vagy leválasztókészüléket beépíteni.
PEN / PEL / PEM vezetőkkel kapcsolatos tudni valók:
- Keresztmetszet: réz esetén min. 10 mm2; alumínium esetén min. 16 mm2.
- Robbanóképes közegben TILOS PEN / PEL / PEM vezető használata.
- A fázis vezető névleges feszültségére legyen szigetelve.
- Kábel és vezetékrendszerek fémes burkolatait TILOS PEN / PEL / PEM vezetőként használni, kivéve IEC 60439-2 szerinti síncsatornás rendszerek és EN 61534-1 szerinti áramvezető sínrendszereknél.
- PEN / PEL / PEM vezetőt a védővezető (PE) sínre csatlakoztatjuk, ha nincs erre külön kapocs/sín.
PEN vezető szétválasztására az MSZ HD 60364-5-54 szabvány a következő példákat sorolja fel:
Földelők létesítése
Amennyiben a fogyasztásmérés az épülettől távolabb létesül (pl. telekhatáron), úgy gazdasági és műszaki szempontból is javasolt, hogy a PEN vezető szétválasztása, a mért betápláló fővezeték, épület felöli végpontjánál legyen. Ettől függetlenül nem tiltja semmi, hogy a PEN vezető szétválasztása az épülettől távolabb létesült fogyasztásmérő helyén történjen.
TN rendszernél rendkívül törekedni kell arra, hogy a PEN vezető szakadása ne következhessen be. Ezért minden épület becsatlakozási pontnál a PEN vezetőt földelni kell.
- Földelés céljára természetes vagy mesterséges betonalap-földelő, földelőháló vagy az épületet körbe vevő keretföldelő részesítendő előnyben.
- Ha villámvédelem és túlfeszültség védelem is szükséges, akkor az egymáshoz 20 m-nél közelebbi földelőket egymással földelővezetővel össze kell kötni és földelővezetővel a fő földelőkapocshoz kell csatlakoztatni.
- Egyszerűbb épületcsatlakozásoknál, ahol a fentiek kivitelezése nem célszerű, az épület becsatlakozási pontjánál kell egy önállóan is számottevő földelést létesíteni, amit az épületbe belépő PEN vezetőhöz kell csatlakoztatni.
Elhagyható a földelés a telekhatáron, ha...
…az alábbi feltételek közül az összes teljesül:
- a fogyasztásmérőhely közvetlen közelében nincs csatlakozóaljzat.
- a mért felhasználói hálózatról táplált épület és a fogyasztásmérőhely között a távolság nem haladja meg a 20 m-t.
- a csatlakozó főelosztó, fogyasztásmérőhely, fogyasztói főelosztó II. ÉV osztályú villamos ipari termékek felhasználásával lett kialakítva (tehát nem tartalmaz I. ÉV osztályú fémszerkezeteket).
- Túlfeszültség védelmi készülék (SPD) beépítése nem szükséges és a jövőben sem várható, a telekhatáron létesített csatlakozó főelosztónál és fogyasztásmérőhelynél.
Mire kell még figyelni?
Mindenképpen tájékozódjunk az illetékes áramszolgáltatónál az eljárási, kivitelezési rendről.
Felhasznált irodalom:
- MSZ HD 60364-5-54
- https://www.villanylap.hu/lapszamok/2022/szeptember/6150-halozatra-csatlakoztatas-foldkabellel