Miért jó a Siemens SENTRON ívhiba érzékelője?

Ebben a cikkben a Siemens SENTRON 5SV6 ívhiba érzékelő utólagos beépítése során szerzett tapasztalataimat osztom meg. Ez az ívhiba érzékelő, ellentétben az EATON-éval, mindössze csak 1 modulnyi széles. Ez óriási előny, mert gyakran limitált a beszerelhető lakáselosztó mérete. A Siemens ívhiba érzékelője egy kismegszakítóval van kombinálva, nincs beépítve az áram-védőkapcsoló. Tapasztalatom alapján ez igen előnyös, mivel a fázisokat és nullákat a Siemens által gyártott sorolósínnel könnyen betudjuk kötni az ívhiba érzékelőkbe a betáplálás irányából. Nem kell ezért vezetékezgetni és sokkal letisztultabb lesz az elosztó. Az ívhiba érzékelőkről ITT olvashatsz többet.

A kihívás szerelés közben

A Siemens ívhiba érzékelő beépítése ideális esetben azt jelenti, hogy egy sorba egy SENTRON áram-védőkapcsoló kerül és utána az ívhiba érzékelők. Betáplálni így csak az áram-védőkapcsolóba kell. Természetesen, ha nincs ennyi helyünk vagy igényünk több áram-védőkapcsolóra, a fázisok átsorolására is hagy lehetőséget a Siemens. Ez viszont már kevésbé szerelő barát megoldás, mint egy Schneider vagy EATON esetében. Ez igaz a kismegszakítókra is. A Siemens egy csatlakozási pontot ad nekünk, nincs külön a sorolósínnek befogatási helye. Ez azért kényelmetlen, mert egy sorban nem lehet az ívhiba érzékelőket és a kismegszakítókat sorolni, mert nem esik egy helyre a csatlakozási pont. A fázis + nulla soroló sín teljesen eltakarja a védelmi készülékek alját, nem látunk alá, hogy jó-e a bekötése a vezetéknek. Nem megoldhatatlan probléma, de szűkös helyen macerás a szerelése. Főleg, ha meglévő lakáselosztóban cseréljük a kismegszakítókat ívhiba érzékelőkre. A rövidre hagyott vezeték hosszak, pedig igen bosszantóak és plusz szerelési idővel jár. Szükség esetén tudunk Wagoval toldani, de az esztétikai szerelés nehezen oldható meg, főleg szűk időkeret mellett.

Összefoglalva

A Siemens SENTRON ívhiba érzékelője jó választás a kis helyigénye miatt, viszont nem kompatibilis más gyártó termékeivel. Szóval mindent is cserélni kell Siemens SENTRON-ra (áram-védőkapcsolót, kismegszakítót, fázis és fázis+nulla soroló sínt). Emiatt egy ilyen tuningolás nem csak ívhiba érzékelők beépítésével jár, hanem a komplett védelmi berendezés cseréjével és akár nagyobb lakáselosztóval is. Igaz a kismegszakítók ára, valamivel több mint a népszerűbb márkáké, az összköltség szempontjából ez elenyésző mértékű. Hiszen egy ívhiba érzékelő 60-80 ezer HUF, míg egy kismegszakító 1800-2000 HUF, egy áram-védőkapcsoló pedig 20-35 ezer HUF körül mozog a Siemensnél. A fázis+nulla sín, 3 fázis esetén kb. 16 ezer HUF (12 modul széles). 

TormaVillanyszerelés
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.