Túlfeszültség levezető beépítése panellakásokba. Szükségünk van-e rá?

Ahogyan haladunk előre a technológiai felzárkózásban (lásd áram-védőkapcsolók beépítése), lassan elérkezik az idő hogy a túlfeszültség levezető beépítése a panellakásokba is nagyobb teret fog hódítani. Mikor szükséges túlfeszültség vezető beépítése? Az MSZ HD 60364-4-443:2016; Kisfeszültségű villamos berendezések: Légköri vagy kapcsolási tranziens túlfeszültségek elleni védelem, című szabvány a következőket fogalmazza meg:

Tranziens túlfeszültség elleni védelmet kell alkalmazni, ahol a túlfeszültségek által okozott következmények hatással vannak:

  • az emberi életre (pl. orvosi készülékek, biztonsági berendezések stb.);
  • közszolgáltatásokra és kulturális örökségekre (informatikai központok, múzeumok stb.)
  • kereskedelmi vagy ipari tevékenységekre (pl. szállodák, piacok, bankok, ipari létesítmények stb.)
  • nagy számú embercsoportokra (pl. nagy lakóépületek, templomok, iskolák, hivatalok stb.)
 
– Minden más esetben el kell végezni a kockázat elemzést, hogy szükséges-e a tranziens túlfeszültségek elleni védelem. Ennek hiánya esetén a villamos berendezést el kell látni tranziens túlfeszültség elleni védelemmel. 
– Egyedi lakóegységek esetében nincs szükség tranziens túlfeszültség elleni védelem kialakítására, ahol  védendő villamos berendezés teljes gazdasági értéke kisebb, mint a berendezés táppontján elhelyezett SPD gazdasági értékének az ötszöröse.

Milyen túlfeszültség levezetőt szereljünk be egy panellakás lakáselosztójába?

Általában ahol van villámvédelem kiépítve (panellakásoknál ugye kötelező), ott az épület főelosztójában kell beépíteni a villámáram levezetőt (T1 vagy T1+T2 SPD). A lakásoknál pedig T2-es SPD beépítése elég. A fogyasztókészülékeknél pedig T3-as SPD-t kell beépíteni.

A helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Egy 8. emeleti panellakás hogyan teljesíti a villámáram levezetők beépítésének műszaki követelményeit? Példának okáért, a főföldelőkapocsból a villámáram levezetőbe bekötendő min. 16 mm2 keresztmetszetű zöld/sárga vezetéknek a hossza max 0,5 m lehet. Ezt a kritériumot egyik panellakás sem tudja teljesíteni.

Milyen túlfeszültség levezetőt építsünk akkor be egy panellakásba, ahol csak az adott lakás hálózatát szeretnénk védeni? 

Az OBO honlapján elérhető tájékoztató füzetben, azt olvashatjuk, hogy ha rendelkezik az épület villámhárítóval, de csak egy adott lakást szeretnénk védeni, akkor T1+T2-es túlfeszültség levezetőt kell beépítenünk.

Megkérdeztük a DEHN-t is, hogy ők mit ajánlanak ilyen esetben. Mivel nem lehet ideális védelmet kialakítani és a műszaki feltételek egyszerűen nem adottak, így a következő lehetőség áll a villanyszerelő előtt. Amennyiben a lakás közel van az épület villamos betápjához vagy a tetőhöz (felső 20%) akkor a DEHNshield-et javasolják (T1+T2 SPD), míg a többi szinten a DEHNGuard (T2 SPD) is elégséges.

Érdemes akkor túlfeszültség levezetőt beszerelni panellakásba?

A válasz röviden: igen, érdemes és T1+T2-es legyen, amit beépítünk a panellakás lakáselosztójába. Az értékes fogyasztók áramkörét pedig, konnektor mögé is beköthető T3-as SPD-el védjük. Figyeljünk arra, hogy a gyártó ugyan az legyen.

A túlfeszültség levezetőknél az ár, véleményem szerint nem lehet döntő indok, hogy beszerelésüket elhanyagoljuk. A jobb márkák, nyilván drágábbak, de ha valaki ezen akar spórolni, akkor az olcsóbb kategóriából is lehet választani. Mindegyik tudja azt, amit elvárnak tőlük. Ha nem akarunk egy drágább SPD-re beruházni, akkor egy olcsóbbal még mindig többet tettünk a villamos hálózatunk védelméért, mintha nem szereltettük volna be. A teljes villamos hálózat felújításának összköltségét tekintve, szinte elenyésző összeg egy túlfeszültség levezetőnek az ára.

TormaVillanyszerelés
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.