Villamos berendezés műszeres vizsgálatának célja.

A villamos berendezés műszeres vizsgálata a villamos biztonsági felülvizsgálat fontos részét képezi, amivel a fizikai paramétereket tudjuk ellenőrizni. Elsősorban a vezetékek szigetelés ellenállásának vizsgálata, a hurok és vonali impedancia meghatározása, valamint a védővezető folytonosságának objektív megállapítása a fő szempont. Emellett a kiegészítő védelemnek, tehát jelen esetünkben az áram-védőkapcsolónak a tesztelése is fontos, hiszen ha gyárilag hibás a készülék (pl.: nem old le 30 mA hibaáramon belül) azt csak műszeres ellenőrzéssel tudjuk megállapítani. A műszeres ellenőrzés mellett, fontos a hálózat szemrevételezése, kötések kivitelezésének, szerelvények állapotának ellenőrzése. Ugyan csak ellenőrizni kell, hogy tűzvédelmi szempontból megfelelő-e kivitelezés? Ahol szükséges az elvárt IP védelem teljesült? Fürdőhelyiségekben a sávokat betartották? Stb stb.

Metrel EurotestEASI MI 3100 SE: Áram-vádőkapcsoló (RCD) hibaáramra való leoldásának mérése.

Miért fontos a műszeres ellenőrzés?

Ahhoz, hogy egy villamos berendezést biztonságosnak lehessen nyilvánítani, annak fizikai paramétereit is ellenőrizni kell egy érintésvédelmi műszerrel. 

A villamos berendezés műszeres vizsgálata során egyik fontos vizsgálat paraméter a vezetékek szigetelésének ellenállása. Ha a vezetékek szigetelésének ellenállása nem éri el a minimális értéket, akkor azokat cserélni szükséges. A vizsgálatot 500 V egyenárammal végezzük lakossági szerelésnél.

A vonali és hurok impedancia mérése során megtudhatjuk, hogy mekkora az áramkörök ellenállása. A vonali és hurok impedancia megállapítása nélkül nem lehet megbecsülni a várható rövidzárlati áramokat az áramkörökben, így a megfelelő kismegszakítót sem tudjuk kiválasztani. Már pedig ha nem jó kismegszakítót építünk be a lakáselosztóba, akkor az nem fog időben működésbe lépni, ami tűzveszélyes helyzeteket teremthet. 

A PE vezetőnek folytonosságát minden szerelés esetén ellenőrizni kell, I=200 mA vizsgáló árammal. Amennyiben a PE vezető nem folytonos, úgy nem teljesül a táplálás önműködő lekapcsolása, mint hibavédelmi mód. Ennek megléte pedig kötelező lakossági villanyszerelésnél. 

Az áram-védőkapcsoló beszerelése önmagában nem elégséges. A készüléket tesztelni kell, hogy valóban az előírt I=30 mA hibaáram értéken belül kapcsol le. Az sem mindegy, hogy milyen gyorsan történik meg a lekapcsolás. Az áram-védőkapcsolónak t=0,4 s-en belül le kell kapcsolnia. Előfordult már, hogy az áram-védőkapcsoló csak 40,5 mA hibaáramnál kapcsolt le, mivel gyárilag hibás volt a készülék. Egy ilyen hibás készülék nem teljesíti a rá vonatkozó érintésvédelmi előírásokat, a hiba feltárása pedig csak érintésvédelmi műszerrel lehetséges.

TormaVillanyszerelés
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.