A villanyszerelési alapokban 2 fő témakört fogunk érinteni és a hozzájuk tartozó szabványok lényegét fogom összefoglalni. Az első és talán legfontosabb, a potenciálkülönbség vagy hétköznapi nevén az áramütés elleni védelem. Áramütés akkor ér minket amikor testünk 2 pontja között potenciál különbség jön létre. 

Az emberi test, azaz a bőr ellenállása normál esetben R=1000 Ohm körül van. Az I=0,05 A-nél erősebb áram már veszélyes az emberi szervezetre. U=I*R képletbe behelyettesítve pedig kiszámolható a veszélyes feszültség érték is. Váltakozó áram esetén U=50 V, míg egyenáram esetén U=120 V a veszélyes feszültség határ.

Az áramütést több, egyéb tényező is befolyásolja, mint például:

– az áram útja (érinti-e a szívet vagy nem), 

– az árammal érintkező testfelület nagysága, ezért a vizes fürdőkádas áramütések végzetesek

– a bőr állapota, nedvessége (nedves felület jobban vezet)

– az áramütés időtartama, minél tovább tart annál jobban károsodunk, végül pedig halált is okozhat

A váltakozó áram mindig veszélyesebb mint az egyenáram, mivel az f=50 Hz frekvenciájú hálózati áram a szív szinuszcsomóját könnyen megzavarhatja, ami a normál szívműködést megállíthatja és segítség nélkül az áram ütött személy életét veszíti.

Váltakozó áram az emberi szervezetre gyakorolt élettani hatásai:

Érzetküszöb (gyenge rázásérzet) I=0,001 A

Veszélyesség kezdete (fájdalmas izomgörcs) I=0,015 A

Erős fájdalom, légzőizom görcs I=0,025 A

Kamrafibrilláció (halál veszély) I=0,08 A

Szívbénulás, klinikai halál I=0,1 A

A biztonságos áram használathoz elengedhetetlen a megfelelő védelmi módok kialakítása, amiket az MSZ-HD 60364-4-41:2018-as szabvány meg is fogalmaz. Lássuk lényegében milyen védelmi módokat kell alkalmaznia egy villanyszerelőnek az áramütés ellen! Itt nem lesz szó a vezetékek védelméről, arról külön szabvány rendelkezik!

Áramütés kép

MSZ HD 60364-4-41:2018 Kisfeszültségű villamos berendezések. Biztonság. Áramütés elleni védelem

Védelmi módok felosztását többféle módon lehet, de legegyszerűbb, ha a 2 főcsoportra bontjuk: 

Szakképzetlen személyek vagy Szakképzett vagy kioktatott, illetve általuk felügyelt személyek által használt villamos berendezésekre vonatkozó védelmi módok.

Mindkettő csoportban kötelező, hogy legyen 1 Alapvédelem és  1 Hibavédelem, amihez kapcsolódik még a Kiegészítő védelem.

Szakképzetlen személyek: 

  • Alapvédelem: Alapszigetelés, Védőfedés, Védőburkolat (aktív részek nem értinthetők).
  • Hibavédelem (Egy hiba esetén…): Táplálás önműködő lekapcsolása (…is csak kevés ideig), Kettős vagy megerősített szigetelés (…sem érinthető), Villamos elválasztás (…sincs potenciálkülönbség), Törpefeszültség (…is alacsony a potenciál különbség).

Szakképzett vagy kioktatott, illetve általuk felügyelt személyek:

  • Alapvédelem: Védő akadályok használata, Elérhető tartományon kívüli elhelyezés (aktív részek nem elérhetők).
  • Hibavédelem (Egy hiba esetén…): Környezet elszigetelése (…sincs potenciálkülönbség), Földeletlen helyi egyenpotenciálú összekötés (…sincs potenciálkülönbség), Villamos elválasztás egynél több fogyasztókészülék táplálására (…sincs potenciálkülönbség).

Kiegészítő védelem: 

  • Áram-védőkapcsolók (névleges kioldóáram max 30mA)
  • Kiegészítő védő egyenpotenciálú összekötés.