A villamos biztonsági felülvizsgálat (továbbiakban VBF) az elmúlt években nem nagyon volt köztudatban. A tavalyi évben a médiának köszönhetően azonban nagyobb figyelmet kapott. Ettől függetlenül van még egy kis zűr zavar a fejekben. Nézzük akkor miről is van szó!

Mikor kötelező villamos biztonsági felülvizsgálat?

Az 40/2017. (XII.4.) NGM rendelet 1. mellékletében foglaltak alapján a következő esetekben kötelező:
„1.6. A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni kell:
a) a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés);
b) rendkívüli eseményt követően;
c) átalakítás, javítás esetén annak üzembe helyezése előtt;
d) időszakosan, az e berendezés fajtájára a jogszabályokban előírt gyakorisággal és
e) bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor az 1. pont 1.13.2. alpont f) alpontjában meghatározott esetekben.

Mi az a villamos biztonsági felülvizsgálat?

A villamos biztonsági felülvizsgálatot olyan villanyszerelő végezheti el, aki rendelkezik villamos biztonsági felülvizsgálói végzettséggel. Őket hívjuk villamos biztonsági felülvizsgálóknak. Az ellenőrzés során a felülvizsgáló ellenőrzi az ingatlan villamos berendezésének állapotát. A méréseknél egy érintésvédelmi műszerrel tudja számszerűen is kiértékelni a villamos berendezés állapotát. A vizsgálatnak meghatározott menete van.

A villamos berendezés olyan részletes, különleges erősáramú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzése, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok vagy azokkal egyenértékű műszaki megoldásokat tartalmazó műszaki előírások valamennyi kritériumát. Továbbá a villamos berendezés első ellenőrzéskor és a rendszeresen ismétlődő időszakos vizsgálatok során végzett teljes körű felülvizsgálat, amely magába foglalja a villamos berendezés áramütés elleni védelmének és az általános szabványos állapotának (tűzvédelmi jellegű) vizsgálatát.”

Mikor nem kötelező a villamos biztonsági felülvizsgálat?

„1.13.2. A használatbavételt követően a villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzéséről az üzemeltető a következők szerint gondoskodik:

f) a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén villamos biztonsági felülvizsgálat végzése bérbeadáskor és tulajdonosváltáskor, amennyiben a bérbeadás, illetve a tulajdonosváltás időpontjához képest 6 évnél nem régebben elvégzett felülvizsgálatot igazoló ellenőrzési dokumentum (minősítő irat) nem áll rendelkezésre

Magyarul ha van bármilyen minősítő okirat, tanúsítvány, jegyzőkönyv, ami használható, akkor nincs szükség vbf-re.

Van egy másik engedmény, de ott történt egy aprócska változtatás. A rendelet így fogalmazz:

„1.13.3. Lakóépületekben lévő, bérleménynek nem minősülő lakások villamos berendezésén az időszakos villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható, ha a következő két feltétel együttesen teljesül:
a) fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van, és
b) 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések.

Tehát csak az időszakos ellenőrzés hagyható el, amennyiben az a) és b) pontban fogalmazott kritériumok együttesen teljesülnek! Röviden, eladáskor és bérbeadáskor ugyan úgy kötelező!

A felújított lakások és a felülvizsgálat.

Rengeteg olyan ingatlan, főleg panellakás cserél gazdát, amik „felújított” állapotúként vannak meghirdetve. Azzal, hogy a kapcsolókat, konnektorokat és a lámpákat le cseréljük, attól még a falban lévő vezetékek a régiek maradnak. Ahol gyárilag se volt védővezető (paneleknél csak a konyhában és a fürdőben volt) ott felújítás híján továbbra sem lesz. Védővezető hiányában pedig nem teljesül a táplálás önműködő lekapcsolása, mint hibavédelmi mód. Már pedig enélkül aligha mondható biztonságosnak a lakás villamos berendezése. Hiába a szép festés, burkolás, ha a villamos berendezés kimaradt a buliból, akkor az új tulajdonosoknak mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk.

Ilyenkor elgondolkodtató, hogy nem-e lett volna olcsóbb egy villamos biztonsági felülvizsgálat? Legalább kapnánk egy valós képet arról, hogy milyen a lakás villamos berendezésének az állapota. Ezzel az információval már az új tulajdonos legalább annyival előrébb lenne, hogy tudja, ezzel a feladattal foglalkoznia kell. Az adás-vételi szerződés ugyanúgy megköthető, ha megvan az ellenőrzés és elkerülhetőek az esetleges peres eljárások. Egy jó ügyvéddel a vevők akár pert is indíthatnak az eladóval szemben, hiszen jogosan érzik, hogy át lettek ejtve, a fenti esetnél maradva.

Olvastam olyan esetről is, hogy az ellenőrzésről a vevő akár írásban le mondott, mivel az ingatlan villamos berendezését amúgy is teljesen felújítja. Ebben az esetben tényleg nem sok értelme lenne egy felülvizsgálatnak a régi hálózatra, hiszen úgy is cserélve lesz.

Mi a jó megoldás?

A megoldás az, ha elvégeztetjük az ellenőrzést. Teljes felújításkor mi ezt alapból elvégezzük. A többi esetben is a jogszabály egyértelműen fogalmaz. Bár jelenleg még nincsenek szankciói, nem kell feltölteni a központi adatbázisba, nem ellenőrzi senki ennek meglétét, de ez később változhat. A vevők felé is pozitív megnyilvánulás lehet, ha tudják, hogy a felújított lakás rendelkezik ilyen dokumentummal.

Villamos biztonsági felülvizsgálat - első ellenőrzés. Jómagam mérés közben 🙂