A feszültségmentesítés lépései sorrendben a következőek:

  1. Teljes leválasztás
  2. Visszakapcsolás elleni biztosítás
  3. Feszültség nélküli állapot ellenőrzése
  4. Földelés és rövidre zárás
  5. A közeli, aktív részek elleni védelem biztosítása

 

Ezek a feszültségmentesítés lépései, amit mindig kötelező betartani!

Miért fontos a feszültségmentesítés lépéseit betartani?

Ez a szakma alapja és a villanyszerelő szakember nem dolgozik feszültség alatt. A feszültség alatti munkavégzés (FAM) külön végzettséget igényel és FAM felszerelést is be kell szerezni hozzá. Az áramütés elkerülése végett ezért mindig feszültségmentesíteni kell az adott villamos berendezést. Egy panellakásban sose lehet tudni, hogy melyik vezeték tartozik ténylegesen a mi lakásunk hálózatához. Ezért rendkívüli körültekintéssel kell végezni a régi vezetékek kibontását és mindig ellenőrizni kell a feszültség nélküli állapotot. 
Előfordulhatnak olyan esetek, hogy a fogyasztásmérőnél található kismegszakító lekapcsolás után, találunk még feszültség alatt lévő vezetékeket.
Panellakásoknál, ahol a gyári kialakítás olyan, az is előfordulhat, hogy a kedves szomszéd rácsatlakozik a mi hálózatunkra a tudtunk nélkül.

Szánjunk időt a biztonságunkra!

Mint tanultuk a feszültségmentesítés lépései közül az első a teljes leválasztás. Ez egy panellakásban a fogyasztásmérőnél található szolgáltatói kismegszakító lekapcsolásával teljesítjük. Második lépés a visszakapcsolás elleni biztosítás. Ezt ha nincs más egy szigetelő szalaggal szokás megoldani. Kaphatóak azonban lakatolható zárak is amikre figyelmeztető cédula is elhelyezhető. Érdemes egy ilyent beszerezni.

Biztonsági lakat

Egy tanulságos történet

Volt egyszer, hogy több csapat dolgozott egy azon lakáson egyszerre (festők, villanyszerelők). Az egyik festő érthetetlen okból kifolyólag felkapcsolta a leragasztott kismegszakítót a fogyasztásmérőnél. Tettét azzal indokolta, hogy „Miért van lekapcsolva a megszakító?” Eközben a mért fővezetéket épp bekötötték volna  az áram-védőkapcsolóba. Szerencsére nem történt baleset, pedig megvolt rá az esély. Kihibázott? Természetesen a villanyszerelő, hiszen nem biztosította megfelelően a visszakapcsolás elleni védelmet. Lehet szidni a festőt, de a felelősség akkor is a villanyszerelőt terheli. Ahogyan azt gimnáziumban mondta az osztály főnökünk: „A hülyék száma, mindenhol egyenlő”. Csúnya kifejezéssel élve „hülye biztosan” kell szerelni és dolgozni. Nem azért, mert szeretünk pepecselni munka közben, hanem a hasonló esetek elkerülése végett. Egyszer történjen egy áramütéses baleset…

Az alábbi videón az látható, hogy a társasház világítási áramkörének egy kötését a tulajdonos lakásában helyezték el, kábelcsatornában.