Sokszor felmerül a kérdés, hogy lakossági villanyszerelésnél, mi kell egy lakáselosztóba. Egész pontosan, milyen kapcsoló eszközök, védelmi készülékek szükségesek? Szükségünk van-e túlfeszültség levezetőre (SPD), ívhiba érzékelőkre (AFDD) vagy áram-védőkapcsolóra (RCD)? Ebben a cikkben hasznos információkat olvashatunk arról, hogy mik azok a védelmi készülékek  amikre kötelező és mik azok amikre extraként lehet beruházni, a nem terv köteles esetekben.

A vezetékek

Kezdjük a legfontosabb hozzávalóval, a megfelelő keresztmetszetű és jelölésű réz vezetékekkel. Az alumínium vezetékeket most a sarokba állítjuk, felettük már eljárt az idő és nem elégítik ki a mai biztonsági követelményeket.

A megfelelően méretezett áramkörök képezik az alapját egy lakás jó villamos hálózatának. A minimális keresztmetszet 1,5 mm2, ennél kisebb keresztmetszetű vezetéket, világítási és konnektor áramkörökre felhasználni tilos. Konnektor áramköröknek max 2,5 mm2-es réz vezetéket lehet behúzni. Sütőnek az áramköre szintén 2,5 mm2, főzőlapnak pedig 1 fázisnál 3×4 mm2, míg 3 fázisnál 5×2,5 mm2 vezetékkel szokás előkészülni. Mindig a fogyasztók teljesítményéhez kell méretezni a vezetékeket.

A kismegszakítók

Egyik legalapvetőbb védelmi készülékünk a kismegszakító, használatuk kötelező. Szinte mindenki ismeri, a fogyasztásmérőknél is ilyen készülékeket találunk. Feladatuk a túláram elleni védelem biztosítása, védenek a túlterhelés és a zárlati áramok ellen. A megfelelő kismegszakító kiválasztása kulcsfontosságú a tűzvédelem szempontjából. Befolyásolják a kismegszakítók helyes méretezést a szerelési módok, a terhelt vezetők száma és a külső hőmérséklet is. Az ide vonatkozó szabványokban (MSZ HD 60364-4-43; MSZ HD 60364-5-52) részletesebben tájékozódhatunk.

Kismegszakítók, a túláramvédelem napjaink legelterjedtebb képviselői

Az áram-védőkapcsoló

1 és 3 fázisú hálózathoz való áram-védőkapcsolók

Jogszabály szerint kötelezően kell egy lakáselosztóba 1 db áram-védőkapcsoló (ÁVK) vagy közismertebb nevén FI-relé. Fontos, hogy az összes áramkört védenie kell. Ideálisabb 2 db ÁVK beépítése (a lakás méretétől függően lehet több), így egy hiba fellépése során, nem marad áram nélkül az egész ingatlan. Az ÁVK a föld felé elfolyó hibaáramot érzékeli, magyarul azt figyeli, hogy a fázis és a nulla vezetőn ugyan annyi áram halad-e keresztül. Ezzel az áramütéses balesetek nagymértékben csökkenthetőek. Működését 3 havonta a Test (T) gomb megnyomásával érdemes ellenőrizni. Kötelező védőkészülékek egy lakás elosztóba tehát, 1 db ÁVK és a kismegszakítók, ez adja az alap védelmi szintet.

A magasabb védelmi szinthez mi kell még egy lakáselosztóba? Ezek következnek.

A túlfeszültség levezetők

Túlfeszültség levezetők beépítése nem kötelező jelenleg, bár erősen ajánlott. A szabványban foglaltak alapján viszont nincs manapság már olyan ingatlan, ahol ne teljesülnének az SPD beépítésének előírt feltételei. Tűzvédelmi szempontból is egy újabb védelmi szintet jelent, mivel a túlfeszültség akár tüzet is okozhat. Elektromos berendezéseinket is megtudjuk óvni, elkerülve ezzel a több százezres anyagi károkat. Egy lakás elosztóba általában 1 db SPD kerül beépítésre. Az SPD-k elsősorban a légköri eredetű tranziens túlfeszültségek ellen védenek, de védelmet nyújtanak a kapcsolási és az átmeneti túlfeszültségek ellen is.

Cserélhető betétes túlfeszültség levezetők

Az ívhiba érzékelők

Ívhiba érzékelők. Balról jobbra: Siemens 1 modulos változata, Schneider 2 modulos készüléke és az EATON 3 modulos ívhiba érzékelője

Ívhiba érzékelők (AFDD) beépítése nem kötelező még hazánkban, azonban nagyon hasznosak, de az anyagi vonzatuk miatt nem is szoktuk ajánlani. 

Az ívhiba érzékelők lehetnek a kismegszakítókhoz hozzá építhetőek vagy már eleve kismegszakítóval vannak egybeépítve. Olyan változat is létezik amibe ÁVK is be van építve. Kétségkívül, nagyon fontos szerepük van a tűzvédelemben, mivel az ívhiba okozta tűzeseteket megtudjuk velük előzni.

TormaVillanyszerelés
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.