Mire kell oda figyelni amikor újra vezetékezünk egy panellakást?

Panellakások újra vezetékezése során a villanyszerelőnek sok mindent számításba kell vennie. Például figyelni kell a panellakás gyári adottságaira, amik meghatározzák az újra vezetékezés módját, a vezetékek nyomvonalait. A megfelelő vezeték típus kiválasztása is fontos, mert ha horonyba kell rögzíteni, akkor csak MBCu (NYM-J) vagy MMfal (MMCu) vezeték jöhet szóba. Azt is számításba kell venni azt is, hogy a különböző keresztmetszetű vezetékekből hány darab fér el egy horonyban vagy egy gyári csőben. Fontos szempont amikor vezetékeket telepítünk, azok mechanikailag megfelelően védettek is legyenek. Több szabványt is figyelembe kell venni, ami például a kábel- és vezetékrendszerekkel foglalkozik az az MSZ HD 60364-5-52.

Milyen vezeték keresztmetszetekkel lehet dolgozni?

Energetikai és világítási célokra a minimális vezeték keresztmetszet 1,5 mm2 amit a szabvány előír rögzített berendezések esetén.
Mind a világítási, mind a konnektor áramkörökhöz egy panellakás esetén 1,5 mm2 keresztmetszetű vezetékeket használunk. Bár a konnektorokhoz mehetne 2,5 mm2 is, ez panellakás újra vezetékezése során nem egy szerencsés választás, annak hely igénye miatt. Hornyokba és a  gyári csövekbe is a 1,5 mm2 keresztmetszetű vezetékekből fér el több és kényelmesen, ráadásul így több áramkört tudunk kialakítani. Panellakások újra vezetékezése során 2,5 mm2 keresztmetszetű vezetéket, csak a sütő áramkörének szoktunk kiépíteni. Egy fázisú hálózat esetén a főzőlapot 4 mm2-es vezetékkel készítjük elő. A konnektor áramköröket 1,5 mm2 vezetékekkel biztosítjuk és ennek megfelelően, maximum C 13-as kismegszakítóval védjük le. 

Elegendő-e a 1,5 mm2 vezeték a konnektorokhoz a gyakorlatban? 

A tapasztalatunk az, hogy bőven elégséges. Hiszen egy részt több különálló áramkört tudunk 1,5 mm2-es vezetékekkel kialakítani, másfelől a háztartási fogyasztók áramfelvétele sem haladja meg a 13 A-t. Azok a fogyasztók amik 16 A-t igényelnek, oda 2,5 mm2 vezetékkel készülünk elő. Ez egy panellakás esetén a sütőn kívül, maximum a klíma esetében szokott előfordulni. 

Milyen típusú vezetékeket használhatunk panellakások átvezetékezése során?

Mint azt korábban említettem, az hogy a panellakások újra vezetékezése során milyen típusú vezetéket lehet használni, az függ a panel adottságától.
Hornyos lakások esetén, MMCu vagy NYM-J vezetéket használunk, mivel ezeket lehet gipszelni, vakolni. A nagyobb konyhai fogyasztók esetében H05VV-F (azaz MT) vezetékekkel készülünk elő. Ezeket a vezetékeket kábelcsatornában lehet eljuttatni a fogyasztó készülék tervezett helyére. Klíma esetében, ha tudjuk hol lesz a kültéri egység, akkor H07RN-F (GT gumikábelt) kábellel készülünk elő, mivel kültérre csak ezt a fajta vezetéket lehet használni. Az MT kábelt az időjárás és a Nap UV sugarai megeszik.
A gyárilag csövezett lakások esetében H07V-U (azaz MCu) vezetékeket húzunk be a régi alumínium vezetékek helyére. Esetenként előfordul, hogy NYM-J-t kell behúzni, amikor a szomszéddal egy közös csőben futnak a vezetékek vagy ha nem átjárható egy csőszakasz. H07V-K (azaz MKH) vezetéket csak fővezetéknek használunk, a lakáselosztóban az átkötésekhez pedig 10 mm2-es MKH vezetéket alkalmazunk. Ezzel előre készülünk és ha később 32 A-ra történik egy teljesítmény bővítés, akkor nem kell vezetékeket cserélni.

Panellakás újra vezetékezése MBCu vezetékkel. Gyárilag horonyos kialakítású, a padlózat emelet faszerkezetű, így a faltövében vezették gyárilag is a vezetékeket.
TormaVillanyszerelés
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.