Mi a teendő ha folyton lekapcsol az ÁVK?
Ha felújítunk egy lakást és teszteléskor az áram-védőkapcsoló (ÁVK) egyből lekapcsol, még is mit tegyünk? Hát KISZERELJÜK! Ezzel meg is oldodott a probléma, mehetünk haza!
Noh persze mi, nem ezt az utat követjük. Miért fontos ilyenkor utána járni a hibának? Az ÁVK fontosságáról egy másik cikkemben olvashatsz tovább:
Az áram-védőkapcsoló. Mi ez és miért kell?
Szóval a teendők. Előszöris megkeressük, hogy melyik áramkörön dobja a hibát az ÁVK. Ehhez először is azonosítjuk az áramköröket, majd ezt követően kikötjük az összes nulla vezetőt és egyesével elkezdjük vissza kötni. Ez 2 emberrel viszonylag gyors, egyedül viszont oda-vissza rohangálos feladat.
Miután megvan a hibás áramkör, innentől kezdve elkell kezdeni feltárni a hiba helyét.
Az elnyírt lámpa vezetékek
A hiba szerencsénkre hamar előkerült és nem kellett bontani sem.
Az 1. képen látható, hogy a nulla vezető (kék) szigetelése elnyíródott és érintkezik a lámpa testjével. Emiatt oldott le mindig az ÁVK.
A 2. képen már leszereltük a lámpát, itt látható, hogy szegény nulla vezető mellett a fázis és a védő vezető szigetelése is megsérült.
A hiba kijavítása után az ÁVK sem dobta a hibát.
Mibe került ez?
A helyzet az, hogy ez egy 2 napos munka volt, mivel ezen kívül sok egyéb javítani való volt.
A gyerekszobában az alumínium vezetékeket kikellett cserélni rézre, ami bontással és visszajavítással járt.
A konyhában is sok javítás volt. Például a 3 fázisú főzőlap bekötése közvetlenül a mosogató alatt volt, egy lefedetlen kötődobozban, csavaros sorkapocsban (csoki) rögzítve. A kötés szétszedése közben látszott, hogy kapott már némi vizet. Ezt kikellett javítani és megelelő IP védelemmel ellátni. A kötődobozok óriás csoki kötéseit is lekellett cserélni, rugós sorkapocsra (wago). Ezenfelül még konnektorokat kellett cserélni, áthelyezni.
Az egész lakást ezután lemértük érintésvédelmi műszerrel, így a 2 napos munka kb. 150 000 Ft-ba került, anyagárral együtt.