Ebben a cikkben röviden ismertetem, hogyan is zajlik egy panellakás villanyszerelése, amikor teljes hálózatának felújításról van szó. Mi a menetrend? Milyen munkafázisai vannak egy panellakás villanyszerelésének?

Legelőször egy előzetes helyszíni felmérésre egyeztetünk időpontot a megrendelővel, ami ingyenes. Ezt követően, egy árajánlatot küldünk az ügyfélnek.  Amennyiben megbíz minket a kivitelezéssel, akkor a naptárainkat egyeztetve, kijelöljük a felújításra szánt hetet.

0. Nap

A panellakás villanyszerelését megelőző héten találkozunk újra és átbeszéljük a terveket, lett-e változás az eredeti tervekhez képest. Ezt követi egy kulcsátadás, amit az 5. napon adunk vissza a kész lakással együtt. A kulcsátadás mellett az árajánlatban szereplő előleget is ekkor kapjuk meg a megrendelőtől. 

1. Nap

Az első napok minden panellakás villanyszerelésekor zajosak. Az 1. napon feltérképezzük a lakást. Leszereljük a régi szerelvényeket. Megkeressük a gyári kötődobozokat és kibontjuk őket. Ha hornyos a lakás, akkor azokat is feltárjuk, kipucoljuk és ellenőrizzük a csövek átjárhatóságát. Első nap végén látjuk, hogy milyen lehetőségeink vannak a lakás átvezetékezésére. Továbbá hány méter vezeték kell, mennyi gipszre lesz szükség, lesz-e változás a tervekhez képest.

Panellakás villanyszerelése: Kötődobozok feltárása, csövek átjárhatóságának ellenőrzése. Pirossal a gyári csövek nyomvonala van berajzolva.
2. Nap

Hogyan is zajlik a panellakás villanyszerelésének 2. napja? Nos igen. Ez a legzajosabb nap. Ezen a napon marjuk ki a hornyokat, vágjuk ki a dobozhelyeket a konnektoroknak, kapcsolóknak. Ahol tudjuk, felhasználjuk a gyári lehetőségeket és minimalizáljuk a beton vésési munkálatokat. Az esetek többségében ez jól működik. Ehhez természetesen az ügyfél kompromisszum képessége is szükséges. Egy panellakásban ugyanis nem lehet kényünkre-kedvünkre vésni, marni. A panellakás véshetőségéről írt cikkemben olvashatsz többet.

3-4. nap

Szükség esetén még lehetnek vésési munkálatok, főleg nagyobb lakások esetén fordulhat ez elő. Általában azonban kijelenthető, hogy a nagyon zajos rész ekkora lezárult. Kisebb vésések, fúrások azonban még előfordulnak. A hét ezen napjain gyakorlatilag a panellakás átvezetékezése zajlik. Húzhatós lakásnál behúzzuk az új vezetékeket, hornyos lakásnál pedig ragasztunk és gipszelünk. Felszereljük az új lakáselosztót, ha kábelcsatornázásra van szükség akkor azokat is felrögzítjük. A vezetékeket feliratozzuk és belógatjuk a lakáselosztóba. 

5. nap

Az utolsó napon kerül sor a kötések elkészítésére, a vezeték végek leszigetelésére. Ideiglenes kapcsolókat, foglalatokat és egy konnektort is felszerelünk. Az utánunk jövő szakembereknek így lesz áramvételezési lehetőségük. A lakáselosztóba is beszereljük a kismegszakítókat, az áram-védőkapcsolót, igény szerint a túlfeszültség levezetőt is. Az áram-védőkapcsolót teszteljük, az összes áramkörrel egyetemben. Ha nincs hiba és minden jó akkor összepakolunk és kitakarítunk. Kulcsátadás előtt még videóban dokumentáljuk a lakásban elvégzett munkánkat. A nap végén a megrendelőnek visszaadjuk a lakáskulcsot, a dokumentációkat elektronikusan küldjük el, a megadott email címre. Az általunk beszerelt védelmi eszközök a Schneider Electric Resi9 termékcsaládja, amit a gyártó kifejezetten lakossági felhasználásra állít elő. Ennek hiányában a Legrand vagy Eaton lakossági termékeit használjuk.

A panellakás villanyszerelésének koronája: az elkészült új lakáselosztó.

6. nap

A 6. napra akkor kerül sor, amikor eljön a szerelvényezés ideje. Erre akkor kerül sor amikor már végzett a festő, burkoló, asztalos, gyakorlatilag a beköltözés előtti utolsó munkafázis. Ezen a napon szereljük fel a lámpákat, kapcsolókat, konnektorokat, bekötjük a fix bekötésű fogyasztókat (pl.: főzőlap). Miután mindent felszereltünk és rendet tettünk magunk után, a hálózatot érintésvédelmi műszerrel lemérjük. Ez gyakorlatilag a villamos biztonsági felülvizsgálat. Amennyiben valamilyen hiba mégis előfordul, azt orvosoljuk, majd újra tesztelünk. Ha minden tökéletesen működik, akkor munkánk ezzel itt véget is ér. Az általunk tervezett és kivitelezett teljes villamos hálózatra 10 év teljes körű garanciát vállalunk! A garanciát akkor tudjuk vállalni, ha a szerelvényezést is mi végezzük el!